Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym jest kredytem pozwalającym firmie na korzystanie ze środków finansowych (linii kredytowej) udostępnionych w ramach rachunku bieżącego.
Zawierając z klientem umowę kredytową bank określa limit debetowy w rachunku bieżącym i na tej podstawie kredytobiorca (firma) może na bieżąco korzystać z uzyskanych środków.
Kredyt w rachunku bieżącym jest bardzo elastyczną formą kredytowania i umożliwia zachowanie pełnej płynności finansowej firmom, które od czasu do czasu miewają z nią problemy. Jego największą zaletą jest to, że środki zasilające rachunek bieżący (np. wpływy od kontrahentów) zmniejszają saldo kredytu, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie kosztów kredytowania (odsetek naliczonych od salda).

Komu, ile i na ile?
Większość banków udziela kredytów bieżących swoim stałym, zaufanym klientom. Niemniej jednak po otwarciu rachunku bieżącego w nowym banku i przedstawieniu dokumentów potwierdzających kondycję finansową firmy i jej historię, bank może udzielić kredytu również nowemu klientowi.
Kredyty w rachunkach bieżących są z reguły kredytami krótkoterminowymi. Banki udzielają ich na okres 12 m-cy choć w razie potrzeby, jeśli bank uzna że jego pieniądze są bezpieczne, a kredytobiorca zgłosi chęć kontynuowania umowy, umowa może być przedłużona i/lub przedłużana na kolejne lata.
Wysokość kredytu uzależniona jest od kondycji finansowej przedsiębiorstwa i jego zdolności kredytowej. Pod uwagę brana jest też wysokość obrotów na rachunku bieżącym i rodzaje możliwych zabezpieczeń spłaty kredytu.

Kredyt w rachunku bieżącym oprocentowany jest na zasadach podobnych do innych kredytów. Na oprocentowanie składają się stopa procentowa ustalana w oparciu o stawki z rynków międzybankowych (np. WIBOR) i marża banku.

Redakcja

Dodaj komentarz